Zagrożenia | Warto wiedzieć | Dla Turystów  
Telefony Alarmowe:  601 - 100 - 300  lub  985
Tylko dla ratowników
Użytkownik
Hasło
 

WstępTeren działaniaAktualnościHistoriaOrganizacjaWypadkiPogoda
Kamagra
Nie zwlekaj – przywróc pewność siebie w sypialni już dziś!
eimpotencja.pl/kamagra.html
Kłykciny kończyste
Brodawki miejsc intymnych? Usuń przykre dolegliwośći całkowicie!
choroby-weneryczne.pl/klykciny-konczyste.html

 


Jura przyjmie każdego kto chce tu spędzić czas i nie ważne czy to będzie sportowy wyczyn czy wycieczka turystyczna bądź rowerowa, czy grzybobranie, bądź rekreacyjny towarzyski czy rodzinny spacer.
Jura czeka na wszystkich, którzy na małych ścianach chcą znaleźć duże trudności, na stromych ścieżkach zjeżdżając rowerem chcą zwiększyć poziom adrenaliny, z lotu ptaka chcą podziwiać krajobraz wzgórz i białych ostańców, a włażąc do jaskini chcą nie tylko poznać podziemne uroki  ciemnych korytarzy czy pionowych kominków i studni.
Przybywają tu wszyscy i ekstremaliści i niedzielni turyści. Czeka na nich z każdym rokiem poprawiająca się baza noclegowa i gastronomiczna.
W okresie ostatnich kilku lat zwiększyła się na Jurze radykalnie liczba wypadków, które są pochodną masowego uprawiania sportów przestrzennych oraz turystyki pieszej                i rowerowej, zarówno latem, jak i zimą.

Grzybica pochwy
Przykry i zawstydzający zapach pochwy? Zlikwiduj grzybice szybko i skutecznie!
choroby-weneryczne.pl/grzybica-pochwy.html
Opryszczka
Opryszczka nie tylko na ustach? Zlikwiduj wstydliwą dolegliwość skutecznie!
choroby-weneryczne.pl/opryszczka-narzadow-plciowych.html

Na gładkich ścianach ostańców obok tradycyjnych bywalców treningów wspinaczkowych – „skałkowców” i taterników, pojawia się coraz więcej młodzieży zdradzającej brak jakiegokolwiek przeszkolenia alpinistycznego. Łatwość zakupu profesjonalnego sprzętu wspinaczkowego nie zawsze idzie w parze z umiejętnością wykorzystania go dla zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Owocuje to wypadkami, które
w większości są wynikiem nonszalancji, ignorancji lub nieznajomości prawidłowych zasad asekuracji, brakiem rozwagi i umiejętności oceniania trudności.
Niespotykana nigdzie indziej łatwość dostępu do ścian wspinaczkowych i jaskiń, również tych o rozwinięciu pionowym, jakich na Jurze nie brakuje, powoduje wydarzenia, które niosą w konsekwencji często poważne urazy, najczęściej u bardzo młodych ludzi.
Groźbę sytuacji potęgują jeszcze zajęcia tzw. zorganizowane, w których wspinaczka czy zajęcia wysokościowe prowadzone są przez tzw. pseudo „fachowców od alpinistyki” czy „komandosów”  - którzy komercyjnie chcą dostarczać tzw. mocnych wrażeń.
Moda na Jurę powoduje również napływ ogromnej ilości rowerzystów górskich tzw. bikierów pokonujących krótkie aczkolwiek często bardzo strome wzniesienia o każdej porze roku, (zimą też - na oponach z kolcami) i w swych szaleńczych zjazdach, często zdradzających objawy kompletnego braku wyobraźni stanowią zagrożenie dla samych siebie, ale i dla innych wędrujących po ścieżkach i jurajskich szlakach.
Wzrasta też ilość stadnin i związana z nimi masowość rajdów konnych.
Coraz częściej zdarzają się też wypadki na spadochronach zboczowych.
Na niestrzeżonych zbiornikach wodnych mnoży się liczba tonących, mimo formalnych zakazów kąpieli na akwenach nie objętych ratownictwem wodnym.
Najbardziej niepokojącymi są wypadki w ruinach warowni jurajskich, które odwiedzane są licznie przez dzieci i młodzież szkolną. Brak obowiązującego profesjonalnego przewodnictwa jest częstokroć powodem niebezpiecznego i nieobliczalnego zachowania się młodych ludzi w tych miejscach; bezmyślne próby wchodzenia na kruche średniowieczne mury – nie zawsze kończą się karcącą uwagą nauczyciela. I wtedy najczęściej, gdy brak wyobraźni osiągnie „niebezpieczną wysokość”  - potrzebna jest pomoc ratowników.
Jurajska kraina jest piękna i pociągająca zarówno sportowca, jak i turystę i należy ją odwiedzać, a jej walory wykorzystywać, ale stanowczo ratownicy GOPR nie zalecają działać bez wyobraźni, ostrożności i rozwagi. Jura czeka na wszystkich, bez względu na wiek i kondycję, każdy może znaleźć tu drogę na miarę swych oczekiwań i możliwości.

Początek strony